Články a rozhovory
Duševní zdraví mladých lidí 35 let po revoluci. Husákovi vnuci nejsou sněhové vločky
Duševní zdraví a mladí lidé, téma proplouvá médii každý den, mluví se o generačním střetu. Jedni nemohli cestovat, hrozily jim pendreky a vězení, druzí pozorují, jak se svět politicky a klimaticky hroutí a zdá se, že nikdo nepodniká kroky k řešení. Je srovnání života v odlišných érách možné? V rozhovoru v podcastu Balanc o tom 17. listopadu na akci Korzo Národní debatovali Bára Pšenicová, ředitelka organizace Nevypusť duši, a Daniel Prokop, sociolog z agentury PAQ research.
Nenabízejte okamžité řešení, spíš se ptejte. Jak mluvit s dětmi a puberťáky
Základy duševního zdraví získává člověk v dětství, a to především v rodině. Jako rodiče a prarodiče bychom si měli všimnout prvních signálů toho, že se s dítětem něco děje.
Duševní hygiena je pro mladé klíčová, starší je často nechápou. A firmy téma pořád ještě přehlíží
Generační rozdíly v přístupu k duševnímu zdraví ovlivňují pracovní prostředí. Otevírání tématu by přitom posílilo i produktivitu zaměstnanců.
Dnešní děti vyrůstají v pěnovém obalu. Citlivé jsou kvůli rodičům, popisují experti
Přezdívá se jí generace sněhových vloček, mluví se o nich jako o přecitlivělých a náročných. 'Náročná je doba, ne děti. Možná jsme je jako rodiče nenaučili, jak zvládat stres, protože jsme žili v pohodových časech,' říkají odborníci o generaci Z. O tom, v čem je specifická a jak ji lépe připravit na život, mluvili hosté v debatě projektu Chytré Česko.
Pocity úzkosti a strachu jsou normální, ale jedná se o varovné signály
Pocity úzkosti a strachu jsou normální, ale jedná se o varovné signály. Zlehčování těchto pocitů může vést k dalším psychickým potížím.
Podcasty a audio
Malé duše, velké starosti
Report z konference Malé duše, velké starosti o duševním stavu dětí a dospělých.